0 536 838 68 31

Altyapı Network Sistemleri

Altyapı Network Sistemleri

product

İster küçük ve orta nitelikteki işletmeler olsun, isterse büyük kurumsal firmalar olsun, her şirketin iyi bir network kablolama çalışmasına ihtiyacı vardır. Çünkü günümüzde her şey birbiriyle bağlantılı olmak zorunda. Ağ bağlantısı ise aynı ortamda çalışan kişilerin yüz yüze gelmeden işlerini çözebilmelerini sağlıyor.

 

 

Peki ama network kablolama nasıl yapılıyor? Ve en önemlisi iyi bir kablolama altyapısı nasıl yapılmalıdır? İşte tüm bu soruların yanıtlarını Hisar Bilgisayar olarak sizlere vereceğiz.

Öncelikle ne tür sistem kurulacağına karar verilir. Çünkü kurulacak olan sistemin türüne göre kablolama işlemi de farklılık gösterecektir. Piyasada; Koaksiyel, UTP, STP, çift bükümlü ve fiber optik gibi pek kablo türü bulunur. Tüm bu türler farklı amaçlara hizmet etmek için üretilmişlerdir. Ağ yapısına uygun kablo türü seçildikten sonra tüm bu kabloları birbirine bağlayacak ve hub ya da switch adı verilen kutu cihazların seçimi yapılır.

Tüm kablolama işlemleri günümüzde, kablo kanalı adı verilen plastik toplayıcı malzemelerle yapılır. Birçoğumuz bu kablo kanallarını görmüştür. Hani süpürgeliklerin hemen üstünde bulunan yassı uzun ve birbirine geçmeli plastik kutular. İşte onlar!

Kablo kanalları ile kurulum yapmanın en büyük avantajı, kabloların dağınık bir şekilde ortalıkta durmasının önüne geçmesidir.

Kablo kanallarında aynı zamanda elektrik hatları da çekilir. Çünkü her masadaki bilgisayar ve yazıcı gibi cihazlar için priz gerekecektir. Aynı zamanda network switch cihazının da çalışması için mutlaka bir elektrik bağlantısı gerekecektir.

Kablolama işleminde her bilgisayar için bir bağlantı kablosu hazırlanır. Cat 5 ya da Cat 6, Cat 7 adı verilen kablolardan birisi kullanılabilir. Artık yapılacak sistem ne türde ise daha önce de belirttiğimiz gibi uygun kablo ve ethernet switch seçimi yapılır.

Günümüzde daha çok Cat 6, Cat 7 ve fiber kablolar kullanılır. Çünkü bu tür kablolarda  veri transferi daha hızlıdır. Cat kablolarında 8 tel ve 4 çift minik kablolar vardır. bu kablolar, jak adı verilen ve bilgisayarların arkasına takılmayı sağlayan plastik malzemeye bağlanırlar.

Bir de fiber kablolar var. Birkaç kat koruyucu malzeme ile sarılmış bu cam kablolar, verileri adeta ışık hızında iletirler. Ama fiber kabloların 5 kilometreden daha az uzunlukta çekilmesi pek ekonomik değildir. Bu yüzden kurumlarda ya da işletmelerde şimdilik kullanılamıyor.

Diyarbakır da Network Kablolama, Fiber Optik Kablolama, Fiber sonlandırma, Sistem Odası kurulumu vb. tüm Network altyapı hizmetleri vermekteyiz.

Altyapı Network Sistemleri Network kablolama diyarbakır Network kablolama diyarbakır Network Sistemleri diyarbakır fiber optik Fiber Optik Kablolama diyarbakır Fiber Optik Kablolama Fiber sonlandırma diyarbakır Fiber sonlandırma